Ve středu 14. 3. 2023 jsme se všichni sedmáci zúčastnili skvělé přednášky o Mongolsku. Celou ji odprezentoval pan Tomáš Kubeš, který cestuje velmi rád. Prý v průběhu roku stráví na svých cestách až 5 měsíců. Během povídání jsme zhlédli také zajímavé fotografie a mnoho videí. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že Mongolsko je šestkrát větší než Česká republika, žije tam pouze okolo 3 milionů obyvatel, a není to tak chudá země, jak jsme mysleli. Mongolové jsou velmi přátelští a hodní lidé, proto vám vždy na návštěvě nabízí čaj a něco masitého. Jsou to buddhisté a jsou pyšní na svého Čingischána,….. určitě bychom mohli pokračovat dál, přednáška byla totiž velmi zajímavá a nabitá řadou informací. Každý z nás si odnesl něco jiného. A co to bylo, se můžete dočíst níže.

Ohromilo mě, že vysoká socha Buddhy byla zakopána několik let v zemi, a tím se zachránila před zkázou.

Překvapilo mě, že normální rodina v horách vlastní 200–300 sobů či že své velbloudy a kozy na jaře vypustí a vrátí se pro ně až na podzim.

Šokovalo mě, že na uvítanou vám pastevci jako dar dají zabít kozu a hned vám z toho připraví jídlo.

Zaujalo mě, že v Mongolsku je pouze jedno divadlo nebo že na pouštích se stále objevují kostry a pozůstatky dinosaurů a ta největší, kostra T-rexe, je umístěna v nákupním centru.

Líbilo se mi, jak Mongolové vtipně využili darované československé radiátory k zatížení jurty.

Prostě jiný kraj, jiný mrav.

Eva Veselá, Nela Bencsiková a žáci 7. C