Březen, do knihy s Klicperkou vlezem

Ve středu 13. 3. 2019 jsme přivítali děti, rodiče, prarodiče a přátelé školy na akci Březen, do knihy s Klicperkou vlezem. PODÍVEJTE SE.

Ve třídě 1. A jste mohli navštívit ledové království a ve třídě 1. B ukázky z tvorby Ondřeje Sekory Ferda mravenec. Ve třídě 2. A unikátní výstavu 100 různých vydání Babičky z dílny Boženy Němcové.  Příchozí návštěvníky vítala babička a další pohádkové bytosti. To žáci 2. B se s třídní učitelkou zaměřili na díla bratří Čapků – Dášeňka a O peskovi a kočičce. Třeťáci připomněli díla Josefa Lady a Václava Čtvrtka. Líbí se Vám komiksy? Tak to jste byli správně ve třídě 4. A, kde jste si mohli vlastní komiks i vytvořit. Copaté Pipi Punčochaté vítaly návštěvníky ve třídě 4. B a měly pro ně připravené různé sportovní dovednosti. Přehled různých literárních stylů předváděli páťáci. To žáci 5. A se zaměřili na Trnkovu Zahradu. 20 000 mil pod mořem a další díla Julese Verna předváděli žáci 6. A a třída 6. B se zaměřila na vynálezce Alvu. Sportovní zaměření se projevilo v přípravě třídy 7. A, jejíž žáci v knihách dokumentovali olympiády. Až na bájný Olymp se vydali žáci 7. B a připomněli staré řecké báje a pověsti.  Harry Potter byl tématem ve třídě 8. A a žáci 8. B ukázali Foglarovo dílo Rychlé šípy. Nejvyšší ročníky mapovaly různé přírodovědné encyklopedie a atlasy a zkoumaly postoje žáků školy k čtenářským dovednostem, které zpracovaly do zajímavých grafů.

Malí návštěvníci obdrželi soutěžní kartu a ve třídách si mohli vyzkoušet nejrůznější disciplíny. Tu si na konci mohli vyměnit za záložku do knihy a nalepit si jedno písmenko na připravený panel.

Mezi další doprovodné akce patřila beseda a autogramiáda spisovatelky Lucie Seifertové a autorské čtení Michala Vrby. 

Ti se stali kmotry Knihobudky, která, jak věříme, přispěje k rozšíření zájmu o knihy a pomůže prohloubit čtenářskou gramotnost. Při jejím otevření byli oceněni knihou s věnováním od Lucie Seifertové žáci, kteří v soutěži o nej knihu byli nejúspěšnější. Nejmenší knihu vyhledala Mariana Vejrová (6. A), a největší Jakub Čihák (4. A). Nejtěžší knihu (4. 2 kg) do soutěže dodala Sára Kmínková (4. A) a nejstarší knihu psanou švabachem (r. 1816) Adéla Fišerová (8. A). Těch zajímavých knih, které sice nevyhrály, bylo k vidění velké množství. Díky všem zúčastněným za zapojení se do detektivního pátrání. Malí návštěvníci mohli okusit psaní na psacím stroji, jehož užívání je dnes již historií.

Byli jsme rádi, že jsme mohli ukázat středověkou písařskou dílnu a nahlédnout tak do tajů psaní v dobách dávno minulých, vidět pergamen a suroviny pro přípravu inkoustů. Zážitkem bylo i vytvoření vlastnoruční pečeti. Stejně poutavé byly pro žáky fyzikální pokusy, které si mohli sami vyzkoušet.

Velký zájem byl i o prohlídku školních kronik. Byli jsme rádi za ukázky starých knih z Městského muzea a jejich prezentaci a stejně tak i prezentaci Městské knihovny. Zakoupit bylo možné obaly a záložky na knihy nebo dokonce různé knihy v angličtině určené dětem.

Občerstvení U Knihomola oblažovalo zase chuťové buňky.

Věříme, že ti kdo přišli s námi strávili příjemné odpoledne a třeba se něco zajímavého dozvěděli nebo se alespoň dobře pobavili.

Za návštěvu děkují všichni žáci a zaměstnanci školy, kteří se na přípravě celé akce podíleli.

Poděkování patří přípravnému výboru za jejich nápady a hlavně také jejich realizaci.
Fotografie pořídila Adéla Štěpánková.

Soubory ke stažení

Žádost o uvolnění z předmětu (Tv,...) pdf

Žádost o uvolnění z vyučování (více dní - rekreace,...) pdf

Žádost o uvolnění z průběhu vyučování (odchod žáka 2. stupně k lékaři, ...) pdf

Přihláška do školní družiny pdf

Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte pdf doc

Anketa
Využíváte knihobudku?
sýkora koňadra

Během víkendu 4. až 5. května se v budce s kamerkou, kterou provozuje ve svém areálu Základní škola Bezručova v Hradci Králové, vylíhla krásná ptáčátka sýkorek koňader. Video z budky je nonstop vysíláno na serveru Youtube. Přímý přenos zde