Jiřina Prokopová na Mistrovství České republiky v šachu

Ve dnech od 11. do 18. března 2006 se konalo ve Zlatých Horách Mistrovství České republiky dětí a mládeže. Zastoupení jsme měli v kategorii dívek do 14 let. Naše děvčata Jiřina Prokopová a Kamila Šedivá nejela na tuto soutěž v roli favoritek. Jiřina tajně doufá, že se dostane do desítky a za „životní“ úspěch by považovala 6. místo – to znamená pohár. Účastnilo se 26 hráček. Jiřina byla nasazená jako šestnáctá a Kamila jako dvacátá.

Již od prvního kola se však ukázalo, že papírové předpoklady vezmou za své. Jiřina poráží favoritku v boji o medaile Havlíkovou ( turnajovou trojku ). V dalším kole s pátou nasazenou opět boduje – tentokrát remíza, půl bodu. Další kola opět přinášejí skalpy favoritek. Do konce turnaje je však ještě daleko, celkem 9 kol. Jiřina se ujímá vedení v soutěži. Rovněž Kamila začíná bodovat. Projevila se však celkem očekávaná nováčkovská nezkušenost. Vždyť Jiřina hraje šachy tři roky a její soupeřky hrály na M ČR již v době, kdy naše šachistka teprve začínala. V úterý, kdy se hrálo dvoukolo, přichází první prohra s nejsilnější hráčkou Karolínou Olšarovou. Ztrácí bod a koná se ústup na 3. místo. Jiřina se však nevzdává a bojuje dále. Odměnou jsou další body a opět vedení v soutěži. V závěru bojů dvě kola před cílem je situace následující. Tři hráčky mají 5,5 bodu, dalších pět má 5 bodů. Nic není rozhodnuto. V předposlední partii se dostává Jiřina jako černá do obtížné pozice a jen velmi cílevědomým úsilím postupně přechází do útoku. Času na hodinách ubývá a zdá se, že začíná mít rozhodující převahu. Dokázala najít možnost jak soupeřku udolat.Tato část partie byla jako houpačka. Soupeřka, zjistivší svou téměř ztracenou pozici, se uchyluje k poslední záchraně. Jiřina vedena vidinou vítězství a už jistou medailí zapomíná bránit a přichází krutý trest v podobě porážky. Jiřina opět padá z prvního místa na třetí. Před posledním kolem je situace následující. Vyhraje-li, má jistou medaili. Případné zaváhání vedoucí hráčky – máme zlato a postup na Mistrovství světa dívek do 14 let! Je tady však i nemilosrdná hrozba. Prohraje-li, bude sedmá a bez poháru. Jiřina svádí sama se sebou těžký boj. Hra na remízu je jí cizí, ale jen půl bodu stačí, aby dosáhla vytouženého cíle. Konečně je rozhodnuta. Já, jako trenér mám v hlavě „včelín“, honí se mi hlavou celý předchozí průběh turnaje. Zakazuji si vstup do hracího sálu. Je sobota 18. 3. půl jedenácté, je dobojováno. Jiřina z pozice silnější hráčky v poslední partii s Gábinou Sabolovou získává rozhodující půlku. Dosáhla 6 bodů z 9 partií a obsazuje výborné 5. místo na mistrovství České republiky. Vítězky mají jen o půl bodu více. Škoda zaváhání v předposledním kole, všechno mohlo být jinak. Tak blízko k mistrovskému titulu a postupu buď na mistrovství světa či Evropy jsme ještě neměli.

Oběma dívkám patří uznání a dík. Kamila Šedivá se také velmi snažila a uhrála 2,5 bodu. Nezklamala ani nepřekvapila a obsadila 24. místo. Komu by se to zdálo málo, ať dokáže více. Nám trenérům udělaly obrovskou radost, ale také nás zavázaly k tomu, abychom jim vytvářeli stále kvalitnější tréninkové podmínky ve spolupráci s TJ a snad i radnicí. Vždyť dokázaly být lepší než hráčky z významných středisek šachu v naší ČR, které trénují mistři i velmistři a rodiče platí za jejich tréninky ročně několik tisíc korun.

Virtuální prohlídka
Spolupracujeme

Dodávky IT techniky a servis PC

Doporučujeme

Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola, Nový Bydžov

Doporučujeme

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov