Deváťáci na matematicko-fyz. soutěži NÁBOJ 2019

V pátek, dne 22. 11. 2019 jsme se vydali do Hradce Králové, abychom se zúčastnili soutěže Náboj.

Náboj Junior je mezinárodní matematicko-fyzikální soutěž pro čtyřčlenné týmy žáků druhého stupně základní školy. Celá soutěž trvá 120 minut a cílem je vypočítat co nejvíce příkladů. Ovšem k vyřešení těchto příkladů je potřeba i určitý důvtip a týmová spolupráce.

Naši školu jeli reprezentovat Marek Valenta, Matyáš Hercík, Sebastian Horák a já, Kateřina Lingrová. Po příjezdu na Univerzitu v Hradci Králové jsme měli chvíli času navíc a poté nám byla přečtena pravidla. A soutěž mohla začít. První příklady byly vskutku jednoduché, ovšem poté vše začalo být těžší a těžší. I přesto jsme se ale první hodinu a půl drželi v top desítce a několik minut jsme dokonce byli na pátém místě. Ovšem s ubývajícím časem jsme začali být trochu nervní a nedařilo se nám tolik, co na začátku. Nakonec jsme skončili na 12. místě, což je ale úspěch vzhledem k tomu, že proti nám byla gymnázia.

I když jsme nebyli nejlepší, musím říci, že onu soutěž jsme si náramně užili a všem bych ji doporučila. Jestli si chcete zkusit započítat i vy, zde máte jeden ukázkový příklad:

Zadání:

Karel má 4 kartičky. Na každé z nich je napsané jedno číslo. Karel vždy vezme dvě kartičky a sčítá čísla na nich napsaná. Když sečte všechny možné páry karet, dostane třikrát součet 14 a třikrát součet 12. Jaký je součet čísel na všech kartičkách dohromady?

Řešení:

V množině všech možných párů kartiček se každá kartička vyskytuje přesně třikrát, protože může být spárována s jednou ze tří zbylých kartiček. Takže když sečteme součty všech párů, dostaneme trojnásobek součtu čísel na všech kartičkách, což je 3 ∙ 14 + 3 ∙ 12 = 78. Součet všech čísel na kartičkách je tedy roven 78/3 = 26.

dav

dav

Virtuální prohlídka
Spolupracujeme

Dodávky IT techniky a servis PC